Powrot do strony glownej
1 ROK > ROZWÓJ  >  I miesiąc
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
PIERWSZY MIESIĄC
ocena noworodka, adaptacyjne zmiany w ustroju dziecka, pobyt w szpitalu, ulewanie, karmienie piersią, pielegnacja noworodka, powrót do domu, badanie stawów biodrowych, pierwsza kąpiel, garderoba noworodka, sen i układanie, dlaczego płacze?, co widzę i co słyszę, kolka, witamina D3, pierwszy spacer ( zanim pójdziecie....), z ePoradnika
SEN I UKŁADANIE NOWORODKA

Noworodek po urodzeniu potrzebuje około 20 h snu na dobę, wpływa to na uwalnianie hormonu wzrost odgrywającego zasadniczą rolę we wzroście dziecka. Podczas snu dochodzić nas mogą odgłosy wydawane przez noworodka : wzdychanie, mlaskanie. Czas snu dziecka stopniowo skraca się, natomiast wydłuża nieprzerwany sen nocny ( 3 miesiącu życia większość niemowląt przesypia całą noc). Przy układaniu dziecka należy pamiętać, że samo nie potrafi zmienić swojej pozycji, więc nasza rola w tym aby poprzez zmianę pozycji dziecka zapewnić mu komfort. Pediatrzy proponują układanie na plecach ze skierowaną do boku główką. Ma to zapobiec zachłyśnięciu się przy ulewaniu oraz zniekształcaniu się podatnej na spłaszczenie potylicy. Układanie na brzuchu jest zalecane pod warunkiem kontroli rodziców. Leżenie na brzuchu ułatwia podjęcie przez noworodka ćwiczeń grzbietu, unoszenia główki, dodatkowo ułatwia odchodzenie gazów zapobiegając kolkom jelitowym. Leżenie na brzuchu wymusza odwiedzeniowe układanie stawów biodrowych co ma swój pozytywny wpływ na ich rozwój. Pomimo wielu zalet do snu nie układamy noworodka na brzuchu z uwagi na możliwość zachłyśnięcia, uduszenia się bądź niedotlenienia. Czas czuwania noworodka powinien być uatrakcyjniany poprzez przytulenie go i noszenie na rękach co zapewnia poczucie bezpieczeństwa, wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny i kształtuje więź z rodzicami.
Tabela snu
noworodek 20 h snu na dobę
3 miesiące przesypia całą noc
6 miesięcy 16 g snu / dobę ( 2 - 3 drzemki w ciągu dnia)
9 miesięcy przerywany sen nocny - ząbkowanie
12 miesięcy 14- 16 h snu / dobę ( 1- 2 drzemki dzienne)
Podczas snu dziecka nie wymagane jest zachowywanie bezwzględnej ciszy, ponieważ maluch powinien oswoić się z dźwiękami codziennego życia. Po uśnięciu dziecka dobrze jest nie zasłaniać okien, co pozwoli dziecku odróżniać dzień od nocy. Przy zasypianiu rodzice posługują się znanymi sobie i wypróbowanymi sposobami, mogą być przeróżne. Pomocne mogą być różnego rodzaju przedmioty: ulubiona maskotka lub pieluszka, innym razem cicho grające radio lub kołysanka śpiewna przez mamę. Czas snu dziecka jest dla rodziców chwilą wypoczynku więc warto to wykorzystać regenerując niezbędne siły
<< początek
DLACZEGO PŁACZE ?

Płacz jest sposobem wyrażania swoich potrzeb. Noworodek powodów do płaczu może mieć dużo. Przede wszystkim kiedy jest głodny, kiedy jest mu źle, odczuwa ból lub niewygodę, a także na skutek dopływu zbyt wielu bodźców z zewnątrz. Zauważalne, że dziecko powoli potrafi poprzez płacz kontrolować otoczenie. Rodzice stopniowo rozpoznają różne rodzaje płaczu i w przybliżeniu wiedzą co jest jego powodem . Jeśli dobrze odgadywane są potrzeby małego człowieka reaguje on przestając płakać. Gorzej jeśli rodzice nie potrafią odczytać sygnałów dziecka wtedy płacz będzie wyrazem bezsilności. Sytuacja staje się stresowa gdy brak cierpliwości i zdenerwowanie rodziców spowodują zaprzestanie prób komunikowania się z dzieckiem. Najgorszym wyjściem będzie wtedy pozostawiania płaczącego dziecka. Da to swój negatywny wpływa na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.

Jestem głodny
Głód to najczęstszy powód płaczu. Młodsze niemowlęta jedzą mniej więc szybciej stają się głodne, zmienia się to z wiekiem i zwiększaniem się pojemności żołądka.

Potrzebuje mamy
Pragnienie bliskości i potrzeba poczucia bezpieczeństwa jaką może dać tylko mama bardzo często wyrażana jest poprzez płacz. Nic prostszego jak wziąć maluszka na ręce i ukołysać go

Mama mokro
Noworodek powinien mieć zmieniane mokre pieluchy aby zapobiec niepożądanemu działaniu moczu na delikatną skórę. dziecko poprzez płacz może wam o tym przypomnieć

Jestem mi niewygodnie
Zbyt ciasno założona pieluszka będzie krępować ruchy dziecka, więc rozluźnienie jej może szybko rozwiązać problem

Jestem zmęczony
Dzieci bardzo chłonną wszystkie bodźce i nie zawsze potrafią się obronić przed ich nadmiarem. Dochodzi do tego jeśli w ciągu dnia było zbyt wielu wizyt lub do niemowlęcia dochodziło za dużo hałasu z głośnio grającego radia. Wart jest pomyśleć o tym podczas planowania dnia.

Boli mnie brzuszek
Przyczyną płaczu może być ból brzucha związany z tym że układ trawienie jest jeszcze niedostatecznie dojrzały, ma to miejsce najczęściej do 3 miesiąca życia. Przy kolce lub zaparciu pomocne mogą być : masaż brzuszka, ciepła pieluszka ułożona na brzuszku dziecka, a zapobiegawczo specjalna herbatka z kopru lub rumianku.
Gdy wszystkie sposoby zawodzą a nadal nie wiadomo co może być powodem płaczu dziecka najważniejsze jest aby nie tracić cierpliwości ( co może być bardzo trudne), przytulić malucha i pozwolić mu się wypłakać. Może to da mu ukojenie i spokój w domu. Nie lekceważcie jednak powtarzającego się uporczywego płaczu , gdyż może być objawem jakieś choroby.
<< początek
CO WIDZĘ I CO SŁYSZĘ ?

Wzrok jest głównym zmysłem poznawczym noworodka. Już od urodzenia noworodek potrafi wodzić za źródłem światła. Ze względu na słabo rozwiniętą zdolność akomodacji ostre widzenie jest możliwe jedynie w odległości około 20 cm od oczu. Uwagę jego przyciągają w pierwszej kolejności wyraźne kontury i żywe kolory, z zaciekawieniem obserwuje twarze znajomych osób interesując się szczególnie oczami. Swoje zainteresowanie wyraża uśmiechami, którymi nagradza rodziców. Noworodek słyszy od urodzenia , z niektórymi dźwiękami zapoznawał się w łonie matki. Stopniowo potrafi różnicować dźwięki i rozpoznawać znajome mu odgłosy. Dobrze jest mu znany odgłos bijącego serca matki. Szybko potrafi rozpoznać ton i barwę jej głosu. Cieszy się słysząc swą mamę, co można zaobserwować po jego mimice i ruchach. Zmysł dotyku jest u noworodka bardzo dobrze wykształcony. Lekkie muśnięcie jego warg lub policzka wywołuje odruch ssania, próby włożenia palca w jego dłoń powodują jej zaciśnięcie. Delikatne głaskanie uspokaja malucha podczas gdy zimno, mokra pieluszka czy ból są powodem do płaczu. Cudowną terapią jest wtulenie się małego ciałka w ciało matki i ogrzewanie się jej ciepłem.
<< początek
KOLKA

<< początek
WITAMINA D3

Do prawidłowego rozwoju noworodek potrzebuje wielu składników odżywczych, które uzyskuje z pokarmem matki. Mleko matki nie zawiera wystarczającej ilości witaminy D3. Dodatkowo potrzeba jeszcze 400 do 800 j.m. na dobę. Odpowiada to 1-2 kropli, które powinniśmy podawać od 3 tygodnia życia. Wybrany preparat witaminowy powinniśmy podawać bezpośrednio do buzi mając pewność że zostanie połknięty.
<< początek
ZANIM PÓJDZIECIE NA SPACER

W drugim tygodniu życia dziecka jako przygotowanie do późniejszych spacerów należy rozpocząć "wietrzenie" dziecka. Polega to na stopniowym eksponowaniu dziecka na warunki atmosferyczne. Ubrane jak na spacer stawiamy w wózeczku koło otwartego okna lub balkonu. Początkowe 15 - 20 minut stopniowo wydłużamy nawet do 1.5- 2 godzin. W następnym etapie wystawiamy wózek na balkon. Takie postępowanie możemy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia w zależności od pogody. Wietrzenie sprzyja dobremu snu dziecka. Nie należy zapomnieć o uprzednim nakarmieniu i przewinięciu dziecka.
<< początek
DOBRE RADY

Początkowo kąpiemy dziecko na sucho przy pomocy mokrych wacików i przegotowanej wody
Przy pierwszej kąpieli warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej.
Dziecko do spania powinno leżeć na równej powierzchni bez poduszki
Stosowanie pieluch tetrowych pozwala na lepszą kontrolę ilości wypróżnień, jest nieuczulające i przyjazne środowisku.
Stosowanie dwu pieluch sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych
Podczas snu dziecka mama powinna wypoczywać i regenerować siły.
Do dziecka zwracamy się jak najczęściej w łagodny sposób i z uśmiechem
<< początek
z ePoradnika
Mój synek ma 2 tygodnie i jest karmiony piersią. Od kilku dni przeważnie wieczorem dziecko preży nogi, strasznie płacze i robi się czerwone. Powtarza się to co ok. 15 min. i trawa przez pół minuty. Czy to oznaki kolek? I jak temu zaradzić?
Przedstawione objawy mogą nasuwać podejrzenie kolek, typowo kolki występują po 3 tygodniu życia. Postępowanie w takich sytuacjach powinno zmierzać w kierunku złagodzenia dolegliwości bólowych poprzez: masowanie brzuszka, cieple okłady na brzuch, podanie leków np: paracetamolu leku o działaniu przeciwbólowym, leków o działaniu wiatropędnym np: esputikonu, dopojenie herbatką z kopru włoskiego. Duże znaczenie ma także dieta matki karmiącej (unikanie pokarmów wzdymających, ciężko strawnych, owoców cytrusowych, dieta uboga w produkty nabiałowe). Często nie jesteśmy w stanie całkowicie zlikwidować napadu kolki, ale możemy złagodzić jej przebieg. Omówcie problem z lekarzem przy najbliższej wizycie w poradnii pediatrycznej.
Mój syn ma 3 tygodnie. Karmię go piersią ale się nie najada więc jest dokarmiany mlekiem Nan 1. Ale ma klopoty z wypróżnianiem. Jak temu zaradzić?
Jeżeli zaparcia są problemem jednorazowym można sięgnąć po czopki glicerynowe, dopoić herbatką HIPP. Jeżeli problem trwa dłużej należy zastanowić się czy nie należy zmienić mleka, gdyż zaparcia mogą być wyrazem jego złej tolerancji. Można rozważyć mleko Nan H.A., które jest mlekiem hypoalergicznym wskazanym przy uzupełnienieu pokarmu kobiecego w przypadku jego mniejszego wydzielania lub w czasie krótkotrwałych przerw w karmieniu piersią. Jednak zmiana mleka nie może odbyć się bez wizyty u lekarza, więc wskazany jest kontakt z pediatrą celem zgłębienia problemu.
Chciałbym zapytać jaki wpływ mają pieluchy tetrowe (jednorazowe) na bioderka dziecka. Czy szerokie pieluchowanie pieluszkami tetrowymi jest konieczne.
Pieluchy same w sobie nie mają żadnego wpływu na rozwijające się bioderka. Ich stosowanie zalecenia jest ponieważ dzięki założeniu 1-2 pieluch dodatkowo uzyskuje się większe odwiedzenie w biodrach co jest korzystniejsze. Stosowanie dodatkowej pieluchy jest zależne od sytuacji. Jeśli dziecko ma odparzenia do tego mamy letnią porę dziecka to mocno zastanowić należy się nad szczelnym zawijaniem dziecka. Generalnie jednak pieluchowanie jest dość szeroko przyjęte jako postępowanie profilaktyczne zapobiegające dysplazji. Pieluchowanie nie jest konieczne, ale zalecane. Jest to prosty nie uciążliwy dla dziecka sposób o ile nie powoduje oparzeń. Innymi sposobami na uzyskanie większego odwiedzenia w bioderkach jest w przypadku starszych niemowląt układanie na brzuszku, oraz odpowiednie noszenie dziecka.
Czy temperatura ciała 2 tygodniowego niemowlaka powinna wynosić 36,6 ?
Temperatura noworodka nie jest stała może ulegać dobowym wahaniom. Noworodek ma tendencje do przegrzewania się przy wysokiej temperaturze otoczenia, a do oziębiania się przy niskiej. Wraz z dojrzałością dziecka dojrzewają mechanizmy termoregulacji, pozwalające utrzymać stałą temperaturę ciała.
Jaki powinien być prawidłowy kolor stolca u niemowlęcia i jak często powinien go oddawać ?
Pierwsze stolce mają kolor zielony, stopniowo gdy wątroba wydziela wystarczającą ilość żółci stają się żółte. Kupki niemowlęcia karmionego piersią są żółto-pomarańczowe o dość luźnej konsystencji, raczej bez zapachu. U dzieci karmionych butelką stolce są bardziej zbite koloru od żółtego po brązowy. Częstość z jaką noworodek oddaje stolec jest różny, od wypróżnień po każdym jedzeniu, po występujące raz na kilka dni (nawet do tygodnia). Nie jest to niepokojące o ile nie dochodzi do zaparć a noworodek prawidłowo przybiera na wadze. Natomiast skąpe i rzadkie wypróżnienia zawierające śluz, przemawić mogą za tym że maluch dostaje niewystarczającą ilość pokarmu. Odmiennie rzadki stolec u dzieci karmionych piersią jest prawidłowym objawem .
Moja 1-miesięczna córeczka jest chyba nerwowa ponieważ często zaciska piąstki, a jak jest głodna podnosi ręcę do buzi i je bardzo łapczywie, później dostaje czkawki, a czasami wymiotuje.
Dziecko nie jest nerwowe. Zachowuje się typowo dla tego wieku. Gdy jest głodna je łapczywie poczym ulewa. Jeżeli dziecko prawidłowo przybiera na wadze nie podajemy dziecku żadnych leków zapobiegających ulewaniu.
Reakcja każdego głodnego dziecka jest nagła i zdecydowana. W przedstawionym przez Pana zachowaniu dziecka nie dopatruję się nieprawidłości.
<< początek / II miesiąc >>
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media