|
 |
|
PIERWSZY MIESIĄC
|
ocena noworodka,
adaptacyjne zmiany w
ustroju dziecka,
pobyt w szpitalu,
ulewanie,
karmienie piersią,
pielegnacja noworodka,
powrót do domu,
badanie stawów
biodrowych,
pierwsza kąpiel,
garderoba noworodka,
sen i układanie,
dlaczego płacze?,
co widzę i co słyszę,
kolka,
witamina D3,
pierwszy spacer ( zanim
pójdziecie....),
z ePoradnika
|
|
ULEWIANIE
Ulewanie jest to fizjologiczna reakcja polegająca na wylaniu niewielkiej ilości treści pokarmowej kącikiem ust po zjedzeniu posiłku przez dziecko. Ulewanie jest charakterystyczne dla noworodków i młodych niemowląt. U podłożą leży niewydolność mięśnia zwieracza przełyku. Ulewnie mija samoistnie w miarę dojrzewania układu pokarmowego oraz zmiany diety niemowlęcej na bardziej stałą. Ulewanie nie jest niepokojące dla rodziców o ile dziecko prawidłowo przybiera na wadze, rozwija się prawidłowo i nie stwierdza się zmian stolca. Dziecko ulewa w chwilę po posiłku jak również po jakimś czasie dochodzącym nawet do godziny, wtedy treść wydostająca się kącikiem ust będzie nadtrawiona przez soki żołądkowe przypominając twarożek. Ulewaniu może towarzyszyć odbijanie ponieważ podczas ssania dziecko połyka powietrze, które rozdymając ściany żołądka wydostaje się na zewnątrz wywołując typowy odgłos odbicia.
Inne powody ulewania
Duża ilość pokarmu matki
- jest powodem nie nadążania z połykaniem, a dodatkowo w pośpiechu połyka wiekszą ilości powietrza
Przekarmianie dziecka
- zbyt duża podaż mleka może być powodem ulewania zwłaszcza u dzieci przedwcześnie urodzonych
Nietolerancja pokarmu
- uczulenie na składniki pokarmu dziecka jak również na składniki diety matki przebiegająca z innymi objawami chorobowymi
Nieprawidłowości postępowania po karmieniu
- układanie dziecka do karmienia w pozycji zbyt poziomej,
brak odpowiednio długiej przerwy pomiędzy karmieniem a pielęgnacją,
chaotyczne i nerwowe postępowanie z dzieckiem
Nieprawidłowości w diecie
- zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów stałych
Zmiany morfologiczne
- przepuklina rozworu przełykowego, zwężenie odźwiernika
Inne
- uczulenia na leki, zatrucia
|
|
Nasze postępowanie
Pamiętać należy o zasadach prawidłowego karmienia dziecka polegających na karmieniu małymi częstymi porcjami pokarmu zwłaszcza u dzieci, które nie radzą sobie z dużą ilością pokarmu.
Udogodnieniem będzie odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu przed karmieniem. Ułożenie dziecka w pozycji nachylenia około 30 stopni do poziomu oraz tak aby pierś podczas karmienia znajdowała się powyżej główki.
Po karmieniu unikamy natychmiastowego przewijania bądź innych zabiegów pielęgnacyjnych a utrzymujemy dziecko w pozycji pionowej umożliwiając mu odbicie gazów nagromadzonych w żołądku
Nie należy sadzać dziecka i gwałtownie unosić nóżek przy przewijaniu.
Po posiłkach układać dziecko na prawym boku
|
|
Objawy niepokojące
niewielki przybór masy ciała bądź jego brak
nagle występujące wymioty poprzedzone okresem bezobjawowym
stwierdzenie krwi w wymiocinach
nawracające zakażenia dróg oddechowych
chlustające wymioty po każdym posiłku.
|
<< początek |
KARMIENIE PIERSIĄ
|
<< początek |
PIELĘGNACJA NOWORODKA
Skóra noworodka po porodzie jest pokryta mazią płodową, która jest substancją tłuszczową mającą znaczenie ochronne i odżywcze. Dlatego nie powinno się jest zbyt szybko zmywać, lepiej jest aby wchłonęła się samoistnie. Po jakimś czasie zauważalne będzie stopniowe złuszczenie się naskórka, nie wymaga to większych zabiegów pielęgnacyjnych, najlepiej wtedy zrobi pokrycie oliwka lub kremem przeznaczonym dla niemowląt.
Pielęgnacja noworodka a później niemowlęcia wymaga nieustannej dbałości i odpowiedniego postępowania ochronnego. Skóra stanowi naturalną barierę ochronną przed wtargnięcia drobnoustrojów i szkodliwych substancji do organizmu. Jest barierą immunologiczną neutralizującą alergeny. Kwaśny odczyn ma duże znaczenie obronne gdyż stwarza niekorzystne warunki dla drobnoustrojów chorobotwórczych pozwalając równocześnie na rozmnażanie się naturalnej flory bakteryjnej. Wszystkie funkcje jakie spełnia skóra rozwijają się do końca 3 roku życia. Dziecięca skóra jest cieńsza niż u dorosłych a naturalna powłoka tłuszczowo - wodna nie tak szczelna. Zabiegi pielęgnacyjne przy użyciu kosmetyków powinny być tak dobrane aby stabilizować ów płaszcz ochronny. Założeniem pielęgnacji jest usuwanie zanieczyszczeń, natłuszczanie, nawilżanie oraz wzmacnianie mechanizmów ochronnych.
(więcej...)
|
<< początek |
POWRÓT DO DOMU
|
<< początek |
BADANIE STAWÓW BIODROWYCH
Badanie stawów biodrowych powinno być wykonane jak najwcześniej przez ortopedę. Badanie ma na celu upewnienie się, że bioderka rozwijają się prawidłowo. Przeprowadzone dokładnie na dość twardym ciepłym podłożu polega na wykluczeniu nieprawidłowych objawów takich jak ograniczenie odwiedzenia oraz zwiększenie rotacji wewnętrznej bioder. Rodzice często zaniepokojeni są nierównymi fałdkami na udach gdyż istnieje przeświadczenie o tym, że jest to spowodowane dysplazją biodra. Ortopedzi traktują ten objaw jako wspomagający i nie stanowi on o rozpoznaniu dysplazji. Bardzo dobrym i nieszkodliwym dla dziecka badaniem dodatkowym stosowanym w diagnostyce dysplazji stawu biodrowego jest USG. Ocena wg metody Graffa różnicuje stopnie zaawansowania niedorozwoju stawu. Czasami objawy nieuchwytne w badaniu ortopedycznym wychwytywane są w USG umożliwiając wprowadzenie wczesnego leczenia. Wczesne wykrycie dysplazji jest kluczem w leczeniu.
|
|
Profilaktyka stawów biodrowych
Układanie niemowlęcia często na brzuszku poprzez ustawianie się bioderek w odwiedzeniu umożliwia prawidłowe rozwijanie się stawów. Dzieci nie unoszące główki i nie umiejące zmieniać ułożenia należy nadzorować . Pamiętajmy aby wystrzegać się układania na brzuszku bezpośrednio po karmieniu.
Stosowanie dodatkowo jednej pieluszki więcej, również poprzez zwiększanie odwiedzenia stwarza korzystniejsze warunki dla bioder.
Noszenie dziecka "brzuch w brzuch" z odwiedzionymi bioderkami pozwala na bliski kontakt i sprzyja stawom biodrowym (na kontynencie afrykańskim, gdzie dzieci są stale noszone przez matki dysplazja występuje bardzo rzadko pomimo mniejszego dostępu do lekarzy i możliwości diagnostycznych i leczniczych)
Ochrona dziecko przed prostowaniem nóżek przy przewijaniu czy też noszeniu. Proces naturalnego prostowania bioder trwa przez około 1 rok. Swoim nieprawidłowym postępowaniem możemy zaburzyć zborność stawów biodrowych
|
|
PIERWSZA KĄPIEL
Kąpiel zaczynamy od namydlania, które wykonujemy myjką, dokładnie docieramy do okolic fałdów skórnych w pachwinach, łokciach i kolankach, myjemy rączki. Samo namydlanie możemy wykonać na blacie jeszcze przed włożeniem do wanienki. Gdy dziecko jest już namydlone i znajduje się w wanience to trzymamy je pewnie jedną ręką podkładając ją pod plecy noworodka, a drugą wykonujemy pozostałe czynności. Główkę po delikatnym zmoczeniu również namydlany bądź myjemy szamponem. Polewanie zaczynamy od główki pamiętając aby nie spłukiwany szampon nie dostał się do oczu. W następnej kolejności szyja, tułów i kończyny górne a potem dolne. Okolice fałdów skórnych i narządów płciowych tak jak uprzednio dokładnie namydlane teraz muszą być dokładnie opłukane. Po zakończeniu tego etapu kąpieli wyjmujemy malucha z wanienki owijamy w ręcznik tak aby główka znalazła się w kapturku jeśli wasz ręcznik go posiada. Kładziemy dziecko na blat i wycieramy do sucha, pamiętajmy aby ręcznik delikatnie przykładać do ciałka a nie pocierać nim gdyż może być to nieprzyjemne. Po kąpieli zajmujemy się zabiegami kosmetycznymi, ubieramy dziecko w czyste ubranko, karmimy i układamy do snu. Kąpiel jest najlepiej wykonywać wieczorem, powinien to być przyjemny rytuał ułatwiający dziecku zaśnięcie.
(więcej...)
|
<< początek |
GARDEROBA NOWORODKA
Przebieranie to jedna z najczęstszych rzeczy jakie wykonuje się przy opiece noworodka. Zadbać należy aby odbywało się to sprawnie bez nieprzyjemnych doznań dla malucha. Za sprawą odpowiednio dobranej garderoby, możemy przebieranie uczynić kolejnym przyjemnym rytuałem. Tak więc ubranka noworodka powinny przede wszystkim charakteryzować się funkcjonalnością. Efektowny wygląd, kolorystyka znajduj się a w dalszej kolejności.
Koszulki : najlepiej wykonane z batystu lub bawełny, powinny łatwo przechodzić przez dużą głowę noworodka. Jeśli posiadają rozcięcia na ramionach bądź są wiązane to będzie to o wiele łatwiejsze. przypadku wiązania z tyłu powinny posiadać naddatek aby części zachodziły na siebie zabezpieczając przed odsłonięciem plecków.
Kaftaniki : wykonane z batystu lub bawełny , najlepiej zapinane od przodu z szerokimi rękawami
W garderobie malucha powinno znaleźć się najmniej 4 koszuli i 4 kaftaniki.
Śpioszki: zapinane są na ramionkach i w celu przebrania właściwie muszą być zdjęte.
Pajacyki : są poręczniejsze gdyż posiadają zatrzaski w kroku i na nóżkach, więc wystarczy jedynie je rozpiąć aby zmienić pieluchę. Zatrzaski, które znajdują się od tyłu mogą czasami uwierać malucha, więc jeśli wybierzemy te z zapięciem z przodu - problem z głowy.
Czapeczka : główka dziecięca jest duża powierzchni utraty ciepła stąd należy ją osłaniać w obawie przed schłodzeniem. Pamiętajmy o tym zwłaszcza po kąpieli, przed planowanymi spacerami. Najlepiej jeśli osłania dodatkowo uszy i posiada troki do zawiązywania .
Skarpetki : służą do ochrony stópek przed chłodem, powinny być dostosowane rozmiarem do stópek dziecięcych. Zbyt mocny ściągacz będzie uciskać łydkę. U starszych niemowląt warto pamiętać aby podeszwa była antypoślizgowa.
Kombinezon, kocyki ( 2 sztuki), sweterki: są ubrankami które stosujemy w zależności od pory roku.
|
|
|