Powrot do strony glownej
1 ROK > ROZWÓJ  >  I miesiąc
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
PIERWSZY MIESIĄC
ocena noworodka, adaptacyjne zmiany w ustroju dziecka, pobyt w szpitalu, ulewanie, karmienie piersią, pielegnacja noworodka, powrót do domu, badanie stawów biodrowych, pierwsza kąpiel, garderoba noworodka, sen i układanie, dlaczego płacze?, co widzę i co słyszę, kolka, witamina D3, pierwszy spacer ( zanim pójdziecie....), z ePoradnika
Poród jest wydarzeniem będącym olbrzymim stresem dla rodzącego się dziecka, a jednocześnie wysiłkiem, bólem i ryzykiem dla matki. W jednej chwili cały świat, do którego jest przyzwyczajone zamienia się w zimny, hałaśliwy świat zewnętrzny. Noworodek musi podjąć w tym świecie samodzielnie funkcje życiowe. Odcięcie pępowiny rozpoczyna szereg zmian adaptacyjnych, którym będzie ulegał ustrój nowonarodzonego dziecka.
OCENA NOWORODKA

Zaraz po porodzie dziecko jest badane przez pediatrę, który obserwuje jak wygląda i jak zachowuje się noworodek. Przy badaniu lekarze posługują się skalą Apgar, która ocenia : kolor skóry, oddech, krążenie, odruchy oraz napięcie mięśniowe. Łącznie noworodek może otrzymać maksymalnie 10 punktów ( po 2 za każdą kategorie). Więc im wyższa suma otrzymanych punktów tym większa pewność, że dziecko podejmie prawidłowe funkcje życiowe. Pediatra ocenia budowę dziecka, wygląd skóry, poszukuje ewentualnych wad rozwojowych możliwych do wykrycia w badaniu fizykalnym. Sprawdzane są odruchy noworodkowe i stan neurologiczny dziecka. Podczas porodu może dojść do obrażeń takich jak: złamanie obojczyka, złamanie kości ramiennej, uszkodzenie splotu ramiennego czy też mięśnia mostkowo- obojczykowo -sutkowego więc badający pediatra dokładnie musi ocenić czy ewentualnie doszło do wyżej wymienionych powikłań porodu. Najpoważniejszym uszkodzeniem porodowym jest natomiast krwawienie do centralnego układu nerwowego, które wymaga specjalistycznego postępowania diagnostyczno-leczniczego.
<< początek
ZMIANY ADAPTACYJNE W USTROJU DZIECKA

W układzie krążenie dochodzi do zamknięcie się przewodu Botalla i otworu owalnego łączącego przedsionki serca. Powodem tego krew żylna zostaje oddzielona od krwi tętniczej. Krew ulega teraz utlenowaniu w płucach, które podjęły właśnie swoją funkcję. Z pierwszym oddechem rozprężeniu uległy pęcherzyki płucne, które swoją powierzchnią służą do wymiany gazowej. Serce bije z szybkością około 140 uderzeń na minutę i stopniowo zwolni do około 120 do końca I roku.

Fizjologiczny spadek wagi jest wynikiem utraty wody drogą parowania, przestawienia metabolizmu i związanych z tym zmian przemiany materii , wydalenia smółki oraz niewielkiej ilości pokarmu, którą początkowo otrzymuje noworodek. Naturalnie utrata nie powinna przekroczyć 10 % wagi urodzeniowej. Spadek w trzeciej lub czwartej dobie ulega zahamowaniu i od tego momentu powinniśmy obserwować systematyczne przybieranie wagi ciała. W 2 tygodniu życia noworodek powinien osiągnąć swoją wagę urodzeniową, a przyrost dobowy powinien sięgać 20- 30 g i w pierwszym miesiącu wynosić co najmniej 700 g.

Żółtaczka noworodków nie jest chorobą sama w sobie a objawem zmian adaptacyjnych nie wymagających leczenia. Jest powodem zwiększonej zawartości bilirubiny we krwi, co związane jest z rozpadem krwinek czerwonych i przemianą nośnika tlenu - hemoglobiny w bilirubinę. Zmiany składu elementów morfotycznych krwi w tym przypadku erytrocytów w okresie poporodowym polegają na zmniejszaniu się ich zawartości ( nie potrzebna jest ich taka ilość jak w łonie matki).

Zmiany hormonalne spowodowane są działaniem hormonów matki przedostających się do ustroju dziecka dochodzi do obrzęku sutków, który występuje niezależnie od płci i pojawia się w 2-3 dobie . Obrzęk trwa zazwyczaj do kilkunastu dni niemniej jednak może być widoczny nawet do kilku miesięcy od porodu. Czasami możemy zaobserwować niewielką ilość treści wydzielającej się z gruczołów dziecka. Zmiany w obrębie sutków nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, a wyciskanie bądź stosowanie kompresów zdecydowanie niewskazane. W przypadku jednostronnego obrzęku z odczynem zapalnym zalecana jest wizyta lekarska. Innym objawem zmian hormonalnych występującym u dziewczynek jest przejściowe krwawienie z pochwy, występujące nie zawsze .

Zmiany skórne w okresie pierwszych dni to głównie znaczna suchość skóry noworodka występująca w związku z niewielką aktywnością gruczołów łojowych i potowych. Dlatego należy pamiętać o dużej wrażliwości skóry noworodka, które wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych - natłuszczania po każdej kąpieli

Pępowina po przecięciu jest zaopatrzona w klamerkę zamykającą. Zmienia swój kolor z biało-niebieskawego na czerwonawy i traci elastyczność stopniowo sztywniejąc i zasychając. Ostatecznie kolor pępowiny jest czarny. W 10 - 14 dniu od porodu dochodzi do odpadnięcia pępowiny , a w miejscu po niej widoczna jest ziarnina. Miejsce po odpadnięciu pępowiny wymaga utrzymywania w czystości oraz odkażania 60% spirytusem.

Odruchy noworodkowe
Moro - gwałtowne wyrzucenie ramion przy głośnych dźwiękach,
chwytny - zaciskanie dłoni noworodka przy włożeniu palca do rączki dziecka,
chód automatyczny - po oparciu stópek o podłoże dziecko wykonuje ruchy nóżkami imitujące chód,
odruch pełzania - przemieszczanie się do przodu na brzuch przy podparciu stópek o jakiś przedmiot,
uniesienie główki - przy położeniu na brzuchu chwilowe oderwanie głowy od podłoża ( zanika do 2 tyg )
<< początek
POBYT W SZPITALU

Po porodzie ocenie stanu noworodka matka i dziecko mogą przebywać razem. Bliska obecność matki zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważny etap, w którym zaczyna się wspólne poznawanie się, rozpoczęcie karmienia, nauka matki jak postępować i jak pielęgnować dziecko. Początkowo zabiegi pielęgnacyjne noworodka przeprowadzają położne bądź pielęgniarki, które instruują matkę odnośnie prawidłowego postępowania. Noworodek jest odpowiednio ubierany, owijany w kocyk, w pierwszych dniach częste zmiany pieluch są powodem nie zakładania śpioszków. Przed wyjściem ze Szpitala najczęściej w pierwszej dobie od porodu dziecko jest szczepione przeciwko gruźlicy i WZW typu B. Szczepienie przeciwko gruźlicy powtarza się w 12 miesiącu u dzieci, które po pierwszym szczepieniu nie mają blizny lub jej średnica jest mniejsza od 3 mm . Szczepienie p/WZW typu B powtarza się w 7 i 13 tygodniu oraz w 12 miesiącu życia. Jeżeli stan noworodka jest dobry a poród przebiegł bez powikłań to możliwe jest wyście ze Szpitala w 3 -4 dobie. W przypadku cięcia cesarskiego okres pobytu w Odziale położniczym wydłuży się o kilka dni. W III dobie pobierana jest krew na badanie w kierunku fenyloketonurii. W razie wykrycia tej choroby metabolicznej rodzice są informowani i kierowani do odpowiednich ośrodków zajmujących się tymi pacjentami.
<< początek / dalej >>
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media