Powrót do strony głównej
1 ROK > ROZWÓJ  >  zagadnienia
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
BLIŹNIĘTA
historia i dawne dzieje, statystyka, jak rozwijają się bliźnięta, takie same a jednak inne, wychowanie, dobre rady
HISTORIA I DAWNE DZIEJE

W wielu kulturach świata bliźnięta były obiektem przesądów. W krajach takich jak Australia, Japonia, Ameryka Północna i Południowa zabijano jedno lub oboje bliźniąt uważając matkę za niewierną. Wśród plemion indiańskich istniało przekonanie, że są to przemienione łososie i przed obawą jakoby mogły przemienić się ponownie w ryby nie pozwalano bliźniętom zbliżać się do wody. Hottentoci usuwali ojcu urodzonych bliźniąt jedno jądro, co miało zapobiegać takim urodzeniom w przyszłości. Na przestrzeni wieków na różnych kontynentach przypisywano bliźniętom moc i najprzeróżniejsze zdolności wpływania na pogodę lub płodność i nieśmiertelność . Do sławnych historycznych bliźniąt zaliczają się Jakub i Ezaw, Romulus i Remus, Kastor i Polluks.
Największe urodzone bliźnięta ważyły łącznie ok. 9.4 kg, ale medycyna w 1884 roku zanotowała przypadek martwo urodzonych bliźniąt o łącznej wadze 15,9 kg. Podobnie niezwykły przypadek to kobieta z Moskwy, która przypuszczalnie miała 69 dzieci pochodzących z 27 ciąż, urodziła 4-krotnie czworaczki, 7-krotnie trojaczki i 16-krotnie bliźnięta.
<< początek
STATYSTYKA BLIŹNIAKA

Porody bliźniacze w krajach wysoko rozwiniętych występują l :86 ( Anglia), urodzenia trojaczków 1: 7400, a czworaczków 1: 636000. W Nigerii bliźnięta stanowią około 10 % wszystkich urodzeń podczas gdy w Anglii jest to 1,2 %, a w Chinach 0,3%. Od 1929 roku częstość urodzeń bliźniąt dwujajowych zmalała w USA, Kanadzie i w 9 krajach europejskich, a dla przykładu w Finlandii wzrosła.
Częstość urodzeń bliźniąt jednojajowych jest stała i wynosi l na 300 porodów. Sytuacja z bliźniętami dwujajowymi jest odmienna, ich częstość jest zmienna zależnie od genetycznych uwarunkowań, wieku matki, kolejność ciąży, położenia geograficznego, a nawet pory roku w chwili poczęcia. Znana jest rola leków mających wpływ na zapłodnienie (gonadotropiny). Dla mamy, która urodziła już dwujajowe bliźnięta ważna jest informacja, że ma średnio 6,5 razy większe prawdopodobieństwo ponownego urodzenia bliźniąt w porównaniu z innymi matkami. Taka zależność jest także ważna dla krewnych wśród, których prawdopodobieństwo bliźniąt również wzrasta. Jak podają genetycy skłonność do posiadania bliźniąt dziedziczy się przez matkę. Bliźnięta dwujajowe rodzą się częściej wraz z wiekiem matki i liczbą ciąż, które przebyła. Kobieta w wieku 35 do 40 lat ma 3 razy większe szansę urodzić bliźnięta (dwujajowe) niż kobieta w 20 roku życia. Niektóre źródła podają większą możliwość zajścia w ciążę bliźniaczą w pierwszych trzech tygodniach małżeństwa.
Ciekawą zależność obserwuje się w Laponii ( Finlandia), gdzie kobiety częściej zachodzą w ciąże bliźniacze dwujajowe w lecie podczas białych nocy, gdy jasność trwa 24 godziny.
<< początek
TAKIE SAME, A JEDNAK INNE

Bliźnięta jednojajowe (identyczne), są tej samej płci, są do siebie podobne, mają taką samą budowę, kolor włosów, linie papilarne, ten sam kolor oczu, podobny nos, usta i palce. Rozwijają się na skutek zapłodnienia jednej komórki rozrodczej żeńskiej. Bliźnięta dwujajowe (nieidentyczne), różnią się od siebie w różnym stopniu. Stwierdzenie podczas porodu czy urodziły się bliźnięta jedno czy dwujajowe jest możliwe jedynie po szczegółowych badaniach grupowych krwi, w żadnym bądź razie jedynie po wyglądzie łożyska. Bliźnięta jednojajowe częściej rodzą się u kobiet młodszych i są zwykle mniejsze w czasie porodu.
Waga urodzeniowa bliźniąt średnio wynosi 2400 g , trojaczków 1800 g i czworaczków 1400 g. W połowie przypadków porodów bliźniaczych, poród jest główkowy . Czasami podczas porodu stwierdza się, że jedno z bliźniąt rodzi się blade z powodu niedokrwistości, podczas gdy drugie jest nadmiernie ukrwione. Jest to skutkiem przemieszczenia krwi od jednego bliźnięcia do drugiego tuż przed porodem. Jest to sytuacja, w której oboje wymagają natychmiastowego leczenia - jedno transfuzji krwi, drugie upustu.
<< początek
JAK ROZWIJAJĄ SIĘ BLIŹNIĘTA

Mniejsze z bliźniąt zazwyczaj pozostaje mniejsze przez cały okres dzieciństwa. Obserwuje się u bliźniąt, zarówno jednojajowych, jak i dwujajowych nieco opóźniony rozwój mowy w stosunku do niemowląt z porodów pojedynczych. Zjawisko nie jest do końca wyjaśnione ale przypuscza się, że przyczyną opóźnionego rozwoju jest brak czasu ze strony matki na rozmowę z nimi i czytanie im, w przeciwieństwie do matek mających l dziecko. Niektórzy natomiast uważają, że bliźnięta mogą porozumieć się wzajemnie w ich własnym języku i ich potrzeba komunikowaia się z otoczeniem nie jest aż tak bardzo wyrażona. Wśród bliźniąt ogólnie nieco częściej występuje jąkanie i trudności w czytaniu. Bliźnięta jednojajowe są stosunkowo częściej leworęczne. Wśród bliźniąt mogą pojawić się różnice w zachowaniu i rozwoju umysłowym, jest to najczęściej spowodowane różną postawą rodziców w stosunku do każdego z dzieci np. jedno z bliźniąt jest chore.
Bliźniak w szczególności ma skłonność do uczucie zazdrości w stosunku do drugiego bliźnięcia. Faworyzowanie oczywiście zwiększa zazdrość. Bracia i siostry bliźniąt mogą być zazdrosne o bliźnięta ze względu na to, że przyciągają one uwagę wszystkich. Ale wiele bliźniąt nie lubi tego zainteresowania, ponieważ zakłóca to ich spokój. Porównywanie bliźniąt pomiędzy sobą zawsze kończy się niekorzystnie, dla ich związku. Porównania prowadzą nieuchronnie do powstania takich uczuć, jak zazdrość i brak poczucia bezpieczeństwa. Zazwyczaj jedno z bliźniąt przywiązuje się bardziej do jednego z rodziców, drugie do drugiego. Są one jednak najbardziej przywiązane do siebie. Dlatego chcą mieć wszystko to samo z obawy, by drugie z nich nie miało czegoś lepszego. Istnieje niepotwierdzone przekonanie, że bliźnię, które urodziło się jako pierwsze, ma większe szansę stania się przywódcą, że będzie bardziej odpowiedzialne, ambitne i agresywne. Bliźniakowi, który urodził się jako drugi przypisuje się miłe usposobienie, humor, upór i niefrasobliwość. Bliźnięta jednojajowe są bardziej związane ze sobą, niż bliźnięta dwujajowe.
<< początek
WYCHOWANIE

Bardzo istotne jest, aby bliźnięta zachęcać do rozwijania własnej indywidualności. Bliźnięta nie powinny być traktowane tak samo. Nawet bliźnięta jednojajowe mają swoją własną indywidualność i rodzice muszą właśnie ją rozwijać. Nie należy bliźniąt ubierać jednakowo, dawać im jednakowych prezentów. Muszą mieć w miarę możliwości zróżnicowane zainteresowania i nie zawsze bawić się razem i wychodzić. Bliźnięta powinny mieć swoje własne rzeczy i nie takie same zabawki. Na codzień oraz podczas spotkań rodzinnych powinno się podkreślać raczej ich różnice, a nie podobieństwa. Zanim będą dorosłe muszą stopniowo stawać się niezależnymi, w innym przypadku bardzo to skomplikuje ich przyszłą rozłąkę.
<< początek
DOBRE RADY?

Rozwinięta diagnostyka prenatalna wcześnie pozwala wykryć ciąże bliźniaczą i to daje rodzicom czas na przygotowanie się do podwójnej roli. Nie są w stanie przewidzieć wszystkich wymagań i okoliczności związanych z urodzeniem bliźniąt. Ale podobnie jest z rodzicami jednego dziecka, często pomimo jak najlepszego przygotowania stwierdzają, że o czymś nie pomyśleli. Przygotowania długo wcześniej
Powinniście zgromadzić wszystkie elementy garderoby, przedmioty do pielęgnacji w dwukrotnej ilości. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, układania do snu powinny odbywać się równocześnie. Podwójny wysiłek okazuje się zazwyczaj dla mamy zbyt duży, nieoceniona jest wówczas pomoc najbliższej rodziny.
Karmienie bliźniaków
Karmienie bliźniaków piersią chociaż jest dużym wysiłkiem dla mamy pozwala na uniknięcie wszelkich niedogodności związanych z butelkami, i przygotowywaniem mieszanki mlecznej. Najlepiej jeśli możliwe jest karmienia równocześnie z obu piersi, pozwala to sprawniejsze karmienie oraz zaoszczędza czas, który można przeznaczyć na wypoczynek . to duży wysiłek fizyczny, ale eliminuje ogromne zamieszanie z tuzinem butelek i litrami mieszanki mlecznej. Podczas przystawania niemowląt do piersi należy zwrócić uwagę aby czynić to naprzemiennie. Unikać należy sytuacji kiedy każde z bliźniąt ssie swoją pierś. Jeśli okazuje się, że mama ma niewystarczającą ilość pokarmu rozwiązaniem jest karmienie jednego z nich piersią, a drugiego z butelki, oczywiście na przemian. W przeszłości stosowano regułę, że karmiono piersią dziecko mniejsze, natomiast większe było karmione sztucznie.
A jak butelką
Karmienie bliźniaków za pomocą butelek wymaga pomocy jeśli chcemy aby były karmione jednocześnie. Jeśli jednak mama musi radzić sobie sama pozostaje karmienie jednego po drugim, co niestety zmniejszy czas przeznaczony a wypoczynek i ewentualne obowiązki domowe.
Dla mamy
Mama dwojaczków ma mniej czasu na wszystko, musi być bardzo zorganizowana, lub mieć pewną pomoc w każdej sytuacji. Zapewne dobrymi rozwiązaniami będą : pieluch jednorazowe ( nie wymagają prania i prasowania), gotowe posiłki dla starszych bliźniąt (nie wymagają przygotowywania). Mama bliźniąt wymaga możliwie najlepszego odżywania, gdyż nakład energii związany z karmieniem dwojga niemowląt jest dużo większy. Uważa się, że mama bliźniaków potrzebuje 500 kcal więcej niż mama jednego dziecka.
<< początek
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby kuchnia książka i prasa
sklepikOK forum o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media