Powrot do strony glownej
1 ROK > ROZWÓJ  >  IX miesiąc
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
DZIEWIĄTY MIESIĄC
w co się bawimy, płaskostopie, co nowego w diecie, z ePoradnika
Dziewiąty miesiąc to czas doskonalenia zdobytych dotychczas umiejętności. Dziecko sprawnie siada oraz potrafi usiąść z pozycji leżącej, jest stabilne i dobrze utrzymuje równowagę nie podpierając się rączkami. Wykazuje zainteresowanie własnymi nóżkami, zdejmuje z nich buciki rozwiązując uprzednio sznurówki. Gromadzi wokół siebie kolekcję ciekawych przedmiotów sięgając coraz to po niektóre. Dziewięciomiesięczne dziecko wykazuje pełne przygotowanie do stania, co uwidacznia się gdy podniesiemy je pod paszkami i pozwolimy na podparcie się całymi stópkami. Niektóre dzieci potrafić będą samodzielnie stać w łóżeczku trzymając się za szczebelki, a nawet spontanicznie podciągać się do pozycji stojącej. Zabawne wydają się w tym okresie ćwiczenia zginania i prostowania nóżek co przypomina sprężynowanie. Sprawne pełzanie czy też raczkowanie jest wykorzystywanie przez dziecko do przemieszczenia się w ciekawe miejsca. Tak jak dotychczas po dotarciu tam klęknie, dodatkowo potrafi wyciągnąć jedną nóżkę przed siebie i oprzeć całą stopą o podłoże. Gdy w zasięgu ręki znajdzie się coś do podparcia to podciągnie się do stania. Mieszkania powinny być w tym okresie już przygotowane na pełzającego lub raczkującego szkraba, gdyż otaczające przedmioty stanowią dla niego potencjalne niebezpieczeństwo. Postęp w chwytaniu dłonią objawia się umiejętnością chwytu szczypcowego , czyli z opozycją kciuka. Ogólnie okres dziewiątego miesiąca jest dla jednego dziecka okresem doskonalenia się w sprawnościach, a dla drugiego czasem na podgonienie rówieśników.
<< początek
W CO SIĘ BAWIMY ?

Dziewięciomiesięczny malec to wspaniały kompan do zabaw. Obie strony tj: rodzice jak i dziecko będą czerpać z nich wiele radości i niezapomnianych chwil. Spośród wypróbowanych wymienić należy zabawa w chowanego, którą najprościej przeprowadzić poprzez schowanie się za drzwiami czy też fotelem. Wydając odgłosy ukrywająca się osoba naprowadzi malca w odpowiednie miejsce. Inne zabawy to idzie rak nieborak, sroczka kaszkę warzyła, idą słonie, zabawa w pokazywanie nosa lub oka ,lub kosi kosi łapki. Spośród zabawek, które będą adsorbować uwagę dziecka należy wymienić kolorowe klocki. Samo wyjęcie ich z opakowania jest nielada gratką, a najlepiej aby odbyło się to z jak niewiększym hukiem i rozrzuceniem ich w całym pokoju. w tym okresie "ofiarą" dziecka padają piloty telewizyjne, telefony komórkowe.
<< początek
PŁASKOSTOPIE

Rodzice dzieci, które rozpoczęły stawanie mogą być zaniepokojeniu kształtem stóp. Pamiętać należy, że do około 4 roku życia występuje tak zwane płaskostopie fizjologiczne związane z obecną poduszką tłuszczową okolicy sklepienia, która wygładza zarys. Dodatkowo dość słabo działające jeszcze mięśnie stopy, nie utrzymują łuków, tak jak to będą czynić w późniejszym czasie. W początkowym okresie płaskostopie fizjologiczne pozwala na zwiększenie powierzchni podparcia, aby zapewnić lepszą równowagę stojącemu czy też chodzącemu maluchowi. Efekt płaskich stóp wzmaga się przy szerokie rozstawianie nóżek, co przecież czyni niezdarnie poruszające się niemowlę.
<< początek
CO NOWEGO W DIECIE ?

Dziewiąty miesiąc nie jest przełomowym w żywieniu dziecka. Pokarmy przygotowujemy z produktów, które do tej pory wprowadziliśmy, jeśli decydujemy się na nowe to głównie ze względów smakowych. W tym czasie warto jest się wystrzegać podawanie dziecku słodyczy, gdyż słodkie przekąski mogą prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych trudnych do skorygowania. Nadal nie stosujemy produktów zawierających gluten i krowie mleko. Kukurydza, gotowany groszek lub fasolka będą smakowitym i chętnie spożywanym pokarmem uzupełniającym. Istotną uwagą jest to abyśmy rezygnowali z dokładnego miksowania papek oraz kontynuowali podawanie pokarmów do rączki.
<< początek
z ePoradnika
Mój syn skończy wkrótce 9 miesięcy, pierś dostaje 1-2 x w ciągu dnia i 3 x w nocy (przy czym niewiele ssie). Jada również kaszke na moim mleku (odciągam). Czy zacząć już podawać mleko modyfikowane i kaszkę mleczną?
9-cio miesięczne niemowle karmione piersią powinno otrzymywać zupę jarzynową z mięsem, lub żółtkiem, owoce, deserki z kaszką kukurydzianą lub ryżową na mleku, lub mieszance modyfikowanej odpowiedniej do wieku dziecka. Dziecko możę być karmione następująco: 2 x pierś, 1 x kaszka na mleku modyfikowanym z owocami, 1 x zupa jarzynowa z mięsem, 1 x deser.
<< początek / X miesiąc >>
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media