Powrot do strony glownej
1 ROK > ROZWÓJ  >  VII miesiąc
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
SIÓDMY MIESIĄC
szelki w wózku, pracujemy nad karmieniem, z ePoradnika
Siódmy miesiąc jest kolejnym milowym kamieniem w rozwoju dziecka, a dotyczy to zwłaszcza umiejętności samodzielnego siedzenia. Nie należy jednak uśredniać gdyż część dzieci posiądzie tą sprawność trochę później , a czasami zdolność siadania następuje dopiero po wcześniej opanowanym staniu. Niemowlę aktywnie podciągać się będzie jeśli podamy mu ręce, korzystać będzie ze sposobności podciągnięcia się również na szczebelkach łóżeczka. Poddczas siedzenia przy zachwianiach równowagi ustrzeże się wywrotki dzięki podparciu się rączkami o podłoże . Zwracając uwagę na sylwetkę dziecka przy siedzeniu zauważalne będzie stopniowe prostowanie się plecków oraz nóżek, coraz dłuższa umiejętność siedzenia i sprawniejsze podpieranie. Rodzice będą teraz musieli zwracać baczniej uwagę na pociechę, gdyż umiejętność przekręcania się z pleców na brzuch i z powrotem może stwarzać zagrożenie przy pozostawieniu dziecka samopas na łóżku czy też tapczanie. Do tego coraz większa ruchliwość malucha i mobilność. Podpełźnie w kierunku interesującej rzeczy, usiądzie chwyci ją w rączki i zacznie przekładać. Jeśli to będzie gazeta to podrze ją w strzępy i porozrzuca, a po "przeczytaniu" część może znaleźć się jego ustach. Rozwój funkcji ręki umożliwia dziecku w tym okresie pewnie utrzymywać przedmioty oraz przekładać je z rączki do rączki. Różnicą polega na tym, że jeśli dziecko trzymając przedmiot w rączce zauważy w zasięgu nową atrakcyjniejszą rzecz, to po uchwyceniu jej w drugą rączkę nie upuści dotychczas trzymanego przedmiotu. Dziecko tracąc zainteresowanie przedmiotem trzymanym w rączce upuści go śledząc wzrokiem co się wydarzy. Zrodzi to nową zabawę, w której rodzice zostaną zaangażowani do podnoszenia przedmiotów i podawania ich maluchowi. Będzie to wspaniałe urozmaicenie spaceru w wózku, czy też obiadu przy stoliku. Ręce stają się dominującym "narzędziem" poznawania, dotyczyć to będzie drobnych rzeczy, na które ukierunkowuje się siedmiomiesięczny brzdąc. Zagrożeniem stają się wszelkie drobiazgi gdyż docelowo mogą szybko znaleźć się w buzi dziecka prowadząc do zadławienia. Utrzymywanie ciężaru ciała jest wstępem do stania, osiągamy to poprzez unoszenie dziecka pod paszki prowokując sprężynowanie czyli gwałtowne ruchy zgięcia i wyprostu w biodrach, kolanach i stawach skokowych, a po postawieniu na całych stopach krótkotrwałe przejęcie ciężar ciała.
<< początek
SZELKI W WÓZKU

Ruchliwość dziecka postępująca z rozwojem dziecka wymaga coraz więcej uwagi od rodziców. Nie jesteśmy w stanie w czas reagować na niektóre zachowania dziecka, ale możemy przewidzieć pewne okoliczności. Spacer w wózku będzie bezpieczny jeśli przypniemy malucha pasami bezpieczeństwa, które nie pozwolą mu wypaść z siedziska przy gwałtowniejszych ruchach. Pięciopunktowe pasy dają lepsze zabezpieczenie dziecka, do tego warto pamiętać o barierce ochronnej w spacerówkach oraz możliwości dokupienia zabezpieczeń jeśli nasz wózek nie posiada odpowiednich
<< początek
PRACUJEMY NAD KARMIENIEM

Przy rozpoczynaniu karmienia dodatkowego warto jest pamiętać o ważnych elementach, które mogą w przyszłości znacznie ułatwić karmienie. Nauka pewnego rytuału związanego z siedzeniem w krzesełku, w towarzystwie rodziny, w odpowiednich porach względem spacerów i wieczornej kąpieli oszczędzi nam gonitwy za dzieckiem po całym domu do tego późnym wieczorem. Stałe miejsce spożywania posiłków to także bezpieczeństwo dla dziecka. Nie zmuszamy dziecka do spożywania posiłków gdy wyraźnie nie ma na nie ochoty. Jeśli związane jest to z nowym smakiem, który nie specjalnie odpowiada maluchowi to najwłaściwiej będzie odczekać kolejny tydzień lub dwa i podjąć ponowną próbę. Dziecko powinno być zaopatrzone we własny zestaw składający się z bezpiecznych sztućców : łyżeczka, widelec, oraz miseczki i śliniaczka. Podawanie przekąsek będzie doskonałym przerywnikiem w zabawie, ale jeśli podamy ją krótko przed jedzeniem to zmniejszmy apetyt dziecka na zasadniczy posiłek. Warto ustalić stałe pory podawania przekąsek, niektórzy proponują dwa razy dziennie : jedna przed a druga popołudniu zawsze pomiędzy posiłkami głównymi,
<< początek
z ePoradnika
Kuba ma 6 miesięcy i zanosi się w trakcie płaczu - przez kilkanascie sekund dziecko nie oddycha, cały sinieje, a na ciele pojawiaja się plamy.
Opisywane zachowanie faktycznie często obserwujemy u dzieci nadpobudliwych, wcześniaki należą do tej grupy dzieci. Pani postępowanie powinno zmierzać w kierunku zapobiegania takim sytuacjom, które prowadzą do takiej reakcji dziecka. Neurolodzy nazywają takie napady - napadami afektywnego bezdechu i proponują delikatne leki uspakajające, duże rolę odgrywa podejście mamy do problemu. Dzieci w końcu wyrastają z tego typu zachowań. Proszę porozmawiać z neurologiem dziecięcym , który może wiele wyjaśnić.
Moje dziecko skonczyło właśnie 7,5 m-ca. Mam pytanie dotyczące jogurtu. Otóż niektóre poradniki podają, że dziecko może je jeść od 5 miesiąca, inne od 7 a jeszcze inne od 10. Czy mogę zacząć podawać mu jogurt w znacznej ilości tzn. tyle, ile chce? (zakładając, że nie wystąpi alergia)?
W Pani pytaniu brakuje informacji czy dziecko karmione jest piersią, czy sztucznie. Ma to znaczenie, niemniej mleko krowie do diety dziecka wprowadzamy dopiero po 12 miesiącu życia, a nawet póżniej. Pierwszym produktem wprowadzonym na bazie mleka krowiego jest twarożek np. z owocami, niektórzy pediatrzy proponują jogurt naturalny po 7 miesiącu życia (Danone). Do końca 1 roku życia nie powinno podawać się dzieciom takich owoców jak: pomarańcze, grejfruty, truskawki, banany, poziomki, cytryny. Przed podaniem jogurtu należy wprowadzić żółtko, następnie białko jaja kurzego. Dietę niemowlęcia rozszerzamy powoli.
Moja siedmiomiesięczna córeczka jest karmiona piersią. Czy można wprowadzić już bezglutenowe chrupki kukurydziane i bezglutenowe biszkopty?
W wieku 7 miesięcy dziecko karmione piersią powinno otrzymywać zupę jarzynową z mięsem, desery owocowe.
Chrupki kukurydziane w niewielkiej ilości, gdyż mogą powodować zaparcia. Natomiast absolutnie NIE biszkopty nawet bezglutenowe, gdyż zawierają białko jaja kurzego.
Córeczka skończyła 6 miesięcy, 7500g (waga ur. 2500g, od 2 m.ż.karmiona sztucz.) Racja dzienna = 3 porcje po 120ml mleka następn. z kaszką ryżową, 140g zupki jarzynowej z mięskiem, do 130g deserku owocowego, soczki i herbatkę dla niemowląt. Martwię się, że wypija za mało mleka.
Pani dziecko bardzo dobrze przybiera na wadze, ale jej dieta wymaga pewnej modyfikacji. Otrzymuje za mało mleka powinna wypijać około 180 ml cztery razy dziennie, proszę nie dodawać kaszki ryżowej do każdego posiłku mlecznego, gdyż to właśnie ona powodując uczucie sytości powoduje mniejszą konsumpcję mleka. Zupkę jarzynową może zjadać w dowolnej ilości, raz więcej, raz mniej. Pozostałe posiłki nie budzą zastrzeżeń.
Mój siedmiomiesięczny synek ma prawie zarośnięte ciemiączko, jak się urodził miał 1 x 1. Wczoraj lekarz pediatra zakazał podawania przez miesiąc witaminy D3 (wcześniej dostawał codziennie jedną kroplę). Czy sytuacja taka, tzn. zarastanie ciemiączka tak szybkie nie jest groźne dla jego zdrowia, rozwoju fizycznego i psychicznego.
Zarośnięcie ciemiączka w 7 miesiącu życia jest na pograniczu stanu prawidłowego, ale wymaga nadzoru pediatry przynajmniej do zakończenia 1 roku życia. Odstawienie podawania witaminy D3 jest w takim przypadku ogólnie przyjętym postępowaniem. Po jakim czasie oraz w jakiej dawce wróci Pani do podawania witaminy D3 o tym powinien zdecydować pediatra.
<< początek / VIII miesiąc >>
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media