Powrot do strony glownej
ROZWÓJ  >  IV miesiąc
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
CZWARTY MIESIĄC
wizyta u lekarza, szczepiennia ochronne, badania i profilaktyka stawów biodrowych, zaburzenia rytmu dnia, spowolnienie wzrostu dziecka, pierwszy soczek, z ePoradnika
Czteromiesięczne dziecko potrafi już zmieniać pozycje ciała, dzięki temu zwiększają się jego możliwości poznawcze. Zauważa coraz więcej ze swojego otoczenia. Zmiany, pojawienie się znane osoby czy też wcześniej wykonywane czynności takie jak przygotowanie do kąpieli, układanie do karmienia są przez dziecko rozpoznawane i przyjmowane z entuzjazmem. Kontakt dziecka i rozwijające się związki uczuciowe są coraz większe, śmiech, energiczne ruchy rączkami i nóżkami są powodem satysfakcji rodziców. Postępująca sprawność i siła mięśniowa niemowlęcia umożliwia mu swobodne utrzymywanie główki i odrywanie górnej części klatki piersiowej. Wsparte na przedramionach bacznie rozgląda się dookoła, a przy oderwaniu kończyn od podłoża buja się na brzuszku. Dalej rozwija się zainteresowanie własnymi rączkami i chęć posługiwania się nimi. Dziecko coraz bardziej jest zainteresowane zabawkami, a zwaszcza tymi wydającymi dźwięki. Chwyta dość sprawnie i potrząsa przedmiotami stopniowo ujmując je w obie rączki. Te wszystkie czynności są powodem zadowolenia i reagowania śmiechem. Widać chęć siadania, próba siedzenia ze wsparciem pod paszkami jest ćwiczona i doskonalona przez niemowlę. Zanikowi ulega odruch stąpania i teraz po ujęciu pod paszki i podniesieniu dziecko będzie podkurczało nóżki sprawiając wrażenie, że nie wie po co są i jak się nimi posługiwać. Ustrój dziecka rozwija się stopniowo, układy działają coraz sprawniej, z istotniejszych zmian zanotować można ustępowanie kolek jelitowych dotychczas spędzających spokój rodziców. Dzieje się to w związku z lepszym działaniem enzymów trawiennych i lepszą funkcją przewodu pokarmowego.
<< początek
WIZYTA U LEKARZA

Czego się spodziewać
  • Kontroli wagi dziecka, oceny regularności wzrostu, pomiaru główki.
  • Szczepień z kalendarza szczepień.
  • Wspólnej rozmowy korygującej ewentualne problemy.
  • Jakich pytań oczekiwać
  • Czy dziecko od czasu ostatniej wizyty było u innego lekarza?
  • Czy lekarz przepisał jakieś lekarstwa lub leczenie?
  • Czy podnosi się na rączkach gdy leży na brzuszku?
  • Czy przewraca się z brzuszka na plecy ?
  • Czy gaworzy i śmieje się?
  • Czy chwyta przed sobą rączki, trzyma grzechotkę w rączce?
  • Czy zauważa i wodzi oczami za osobami z otoczenia?
  • Czy rozpoznaje Wasze głosy?
  • Czy potrafi siedzieć podparte?
  • Jak wygląda sprawa snu w nocy, czy jest coraz dłuższy?
  • << początek
    SZCZEPIENIA OCHRONNE

    Na początku czwartego miesiąca dziecko jest szczepione przeciwko WZW B, przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, oraz chorobie Heinego-Medina (szczepionka doustna). Przed podaniem szczepionki doustnej dziecko powinno być syte ze względu na to, że po podaniu preparatu karmienie jest niewskazane. Zawracamy uwagę na możliwość odczynów poszczepiennych.
    << początek
    STAWY BIODROWE - PRZYPOMNIENIE

    Istnieje częste przeświadczenie, że w bioderka powinny być badane przez ortopedę dopiero w IV miesiącu życia. Nic bardziej błędnego. Ortopeda powinien badać noworodka jak najwcześniej tzn. kilka dni po urodzeniu bądź w przeciągu pierwszego tygodnia. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości i wprowadzenie odpowiedniego postępowania ustrzeże dziecko od złego rozwoju stawów biodrowych i skróci okres leczenia. Jeżeli dziecko będzie badane w wieku IV miesięcy i stwierdzone zostaną cechy dysplazji to możemy uznać, dotychczasowy okres za bezpowrotnie stracony. Raz, że minął najodpowiedniejszy okres do leczenia bioderek, jak również leczenie starszego bardziej ruchliwego dziecka będzie trudniejsze i dłuższe oraz bardziej wymagające dla rodziców.
    << początek
    ZABURZENIE RYTMU DNIA

    Nowe wydarzenia pojawiające się w życiu niemowlęcia, większa percepcja wrażeń przy wrażliwości dziecka może spowodować pewne niepożądana reakcje. Przesunięcia czasowe w rutynowych czynnościach dnia takich jak kąpiel, karmienie wieczorne , mogą odbić się w postaci problemów z zasypianiem. Dziecko będzie zmęczone, płaczliwe , a przy tym nie będzie mogło zasnąć. Nie zaburzymy rytmu dnia dziecka, dostosowując atrakcje i nowe wydarzenia do jego potrzeb
    << początek
    SPOWOLNIENIE WZROSTU DZIECKA

    W okresie 3 - 4 miesiąca życia przyrost masy ciała i wzrost dziecka ulegają spowolnieniu. Nie jest to nieprawidłowość jeżeli przyrost mieści się w granicy 120-240 gram/tydzień. Niewystarczający wzrost wagi ciała tj mniejszy niż 120 gram/tydzień może być powodem pochopnej decyzji o dokarmianiu lub przejściu na karmienie sztuczne. Przypomnienie o tym ,że nie ma lepszego pokarmu dla niemowlęcia jak mleko matki powinno wesprzeć mamy w próbach " ratowania laktacji"
    << początek
    PIERWSZY SOCZEK

    Pierwszym dodatkowym pokarmem wprowadzanym do diety niemowlęcia jest najczęściej soczek z jabłek. Przy karmieniu butelką dziecko może otrzymać go już w 4 miesiącu życia, a dziecko karmione piersią później o 2 miesiące bo po ukończeniu 6 miesiąca życia.
    Różnica w podawaniu jest taka, że dzieciom karmionym sztucznie podajemy pierwszy sok z butelki, a karmionym wyłącznie piersią podajemy łyżeczką lub z kubeczka. Podawanie zaczynamy od jednej łyżeczki, i pozwalamy dziecku poznać nowy smak. Sukcesywnie zwiększamy ilość dochodząc dochodząc do około 40-60 ml dla dziecka w 4. miesiącu i 150 ml w 7. miesiącu.
    << początek
    z ePoradnika
    Nasza córka skończyła 3 miesiące i już próbuje (wprawdzie z pomoca) siadać. Czy nie jest to zbyt wcześnie i czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na jej dalszy rozwój fizyczny?
    Jako wiek, w którym dziecko powinno siadać uważa się 6 miesięcy, opóźnienie tego powinno być konsultowane z lekarzem. Co do wcześniejszego siadania, jeśli dziecko podejmuje aktywność można ją wspierać. Myślę, że u państwa dziecko stara się podciągać do siadania, gorzej natomisat jest z samym siedzeniem. Powiem tak : pomaganie w próbie podciągaia się do siedzenia może być prowadzone, natomiast na siedzenie u 3 miesięcznego dziecka jest trochę za wcześnie. Myślę, że najodpowiedniejszą radą będzie prowadzenie niewymuszonego wspierania dziecka w jego aktywności wynikającej z rozwoju.
    Mój syn ma 4 miesiące i krzykiem domaga się siadania. Czy mogę mu na to pozwalać
    Wnioskuje, że dziecko rozwija się dobrze, nie należy ograniczać jego chęci do siadania. Musicie Państwo jednak okupić to zwiększoną uwagą. Dziecko wymaga podpierania, zwłaszcza jeśli jest bardziej ruchliwe. Gdy dziecko rozwinie bardziej zmysł równowagi pomocne mogą okazać się poduszki do podbierania.
    << początek / V miesiąc >>
    .
    rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
    ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
    Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media