Dalsze zdobywanie umiejętności ruchowych pozwala jedenastomiesięcznemu dziecku na dość swobodne przemieszczenia się, głównie za sprawą raczkowania. Dziecko wykazuje dużą chęć zmiany położenia i samodzielnego przemieszczania się. Niektóre niemowlęta zdobywają umiejętność poruszanie się bokiem przy meblach, inne natomiast zaczną przesuwać się po podłodze w pozycji siedzącej. Dziecko przytrzymywane za obie rączki stawia pierwsze kroki szeroko rozstawionymi nóżkami obciążając całe stopy. Nowe osiągnięcia i sprawności malucha dają rodzicom wiele radości lecz wymagają wyjątkowej uwagi. Duża ruchliwość wespół z ciekawością otoczenia mogą skończyć się niepożądanym urazem. Jeśli nie przyzwyczailiście dziecka do przebywania w kojcu bądź wydzielonej części pokoju to będziecie musieli teraz bardzo uważnie obserwować poczynania malucha. W jedenastym miesiącu możecie spodziewać się , że wasza pociecha zacznie wykazywać umiejętność samodzielnej zabawy, będzie bawić się przedmiotami wyjmując i wkładając z pojemnika nawet najdrobniejsze elementy. Zauważając różną wielkość, kształt a nawet kolor klocka potrafi włożyć go we właściwe miejsce. Postęp w porozumiewaniu dokonuje się za sprawą coraz większej ilości prostych słów najczęściej dwusylabowych : mama, tata, baba,dada. Do repertuaru dołączyć może również pewne gesty, których nauczyło się od rodziców np.: rozkładanie rąk gdy czegoś nie ma, robienie papa na pożegnanie. W tym okresie dziecko już rozumie znaczenie słowa "NIE", choć z respektowaniem jego może być różnie.
|
|
Warto wiedzieć !
Przyzwyczajenie dziecka do picia z butelki lub kubeczka we wcześniejszym okresie ułatwi to trudne zadanie
Rozpocząć należy od opuszczania jednego karmienia prze kilka dni do tygodnia, a w miejsce wprowadzić należy przekąskę lub mieszankę mleczną. Następnie "wypadają" kolejne karmienia uzupełniane dodatkowymi posiłkami. Zazwyczaj na koniec zostają karmienia poranne i wieczorne. Wprowadzone posiłki powinny być podawane w dość określonych porach dnia.
Gwałtowne zaprzestanie karmienia piersią nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto wspomnieć o tym, że jest to dla dziecka niekorzystne pod względem emocjonalnym. Natomiast dla mamy grozi rozwinięciem się zapalenia piersi.
|
|
Masło
Dajemy jedynie niewielką ilość do smaku
Sery
Najlepsze w tym okresie są sery chude z zawartością tłuszczu do 25% najlepiej mało słone ( mozzarella, ementaler)
Nabiał
Zawierający niewielką ilość tłuszczu, dobrze jest skorzystać z przepisów na wykonanie domowego twarożku czy też innego deseru mlecznego
Owoce
Szczególnie zawierające dużą ilość pektyn np.: jabłka
Ryby
Wskazane są ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych
Jajko
Jest szczególnie wartościowym pokarmem ze względu na zawartość prawie wszystkich składników odżywczych potrzebnych niemowlęciu. Żółtko wprowadzamy wcześnie bo w 7 miesiącu życia, natomiast całe jajko właśnie w wieku 11 miesięcy Do 1.5 roku dziecko może zjadać 1 żółtko dziennie ( w tym zawarte w innych pokarmach np. : dodawane do pieczenia)
|