Powrót do strony głównej
1 ROK > ROZWÓJ  >  zagadnienia
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
MONITOR RUCHU WSPOMAGA OPIEKĘ NAD DZIECKIEM.
Dla młodych rodziców małe dziecko to wielka radość, ale i wielki niepokój o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Niepokój ten wzmaga świadomość, że każde dziecko w pierwszym roku życia narażone jest na wystąpienie bezdechu, co w niektórych przypadkach prowadzić może do tzw. "śmierci łóżeczkowej". Pomocą w opiece nad dzieckiem jest monitor ruchu, urządzenie wykrywające zanik oddechu u niemowląt.
Zagrożenie bezdechem

Małe dzieci są najbardziej narażone na wystąpienie sytuacji zatrzymania oddechu. Przyczyną tego może być np. zachłyśnięcie, przypadkowe nakrycie głowy kocykiem czy infekcja dróg oddechowych. U każdego dziecka mogą też wystąpić okresy bezdechu o bliżej nieustalonej przyczynie. Dłużej trwające bezdechy stanowią zagrożenie dla życia dziecka, a w niektórych przypadkach prowadzić mogą do tzw. "śmierci łóżeczkowej" (SIDS).
Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt (SIDS).

Zespołem Nagłego Zgonu Niemowląt określa się przypadek śmierci małego dziecka (poniżej pierwszego roku życia), które uważane było przez rodziców i lekarzy za całkiem zdrowe. SIDS to w krajach wysoko rozwiniętych jedna z głównych przyczyn zgonów wśród niemowląt. Pojawia się nagle i bez sygnałów ostrzegawczych, zwykle w czasie snu. Najczęściej dotyka dzieci między 2 a 6 miesiącem życia, później występuje coraz rzadziej, a po upływie roku ryzyko jego wystąpienia praktycznie zanika. Jak dotąd nie ustalono przyczyny występowania tego zespołu.
Określono natomiast czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia "śmierci łóżeczkowej". Są to między innymi:

- układanie dziecka do snu na brzuszku,
- przegrzewanie dziecka,
- palenie w czasie ciąży i w obecności dziecka,
- stosowanie używek w czasie ciąży,
- młody wiek matki (poniżej 20 roku życia),
- niewłaściwy przebieg porodu,
- niska masa urodzeniowa dziecka,
- wcześniejsze napady bezdechu lub sinicy bez wyraźnej przyczyny,
- przypadki SIDS u rodzeństwa.

Zapewniając dziecku właściwą opiekę w czasie ciąży i po porodzie można w znacznym stopniu ograniczyć zagrożenie, jakie stanowi "śmierć łóżeczkowa". Za najważniejszy ze wszystkich czynników mających wpływ na poziom ryzyka SIDS uważa się pozycję dziecka w czasie snu. W krajach, w których organizowano kampanie promujące układanie niemowląt do snu na plecach liczba przypadków SIDS zmniejszyła się o ponad 40%... więcej>>>
Monitor ruchu wykrywa zanik oddechu u niemowląt.

Dla wielu rodziców na całym świecie przeżywających obawę o bezpieczeństwo ich dziecka w czasie snu nieocenioną pomocą są urządzenia monitorujące oddech. Urządzenia te rejestrują wszystkie ruchy dziecka włącznie z ruchami oddechowymi klatki piersiowej. W sytuacji zagrożenia życia (brak oddechu) monitor uruchamia alarm umożliwiając rodzicom udzielenie dziecku koniecznej pomocy... więcej>>>
Monitory ruchu dostępne są również w Polsce. Bliższe informacje można znaleźć na stronie http://sunkam.pl.
<< początek
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia internet forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media