Powrot do strony glownej
1 ROK > ROZWÓJ  >  siadanie 
 ( I   II   III   IV   V   VI   VII   VIII   IX   X   XI   XII   )
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
KONIEC 7 MIESIĄCA
- aktywny obrót z pleców na brzuch
- bawienie się nóżkami
Początkowo dziecko preferuje jeden kierunek obrotu stopniowo jednak nabywa umiejętności obustronnego obracania się na brzuch. W tym okresie przy leżeniu na plecach dziecko odkrywa swoje stópki i łapie je bawiąc się przy tym. Przy podciągnięciu potrafią już siedzieć podpierając się rękami przez kilka sekund.
<< początek
KONIEC 8 MIESIĄCA
- podciąganie się do góry własnymi siłami
Dziecko chętnie chwyta podane kciuki i podciąga się. Główka przy tym utrzymywana jest mniej więcej w przedłużeniu tułowia. Wydłuża się czas siedzenie bez pomocy ( przynajmniej 5 sekund ), a dziecko podpiera się coraz sprawniej jedną lub dwiema rączkami z przodu.
<< początek
KONIEC 9 MIESIĄCA
- samodzielne siedzenie przez 1 minutę
Plecy wyprostowane a nogi odwiedzione w różnym stopniu zgięte w stawach, głowa trzymana jest prosto.
<< początek
KONIEC 10 MIESIĄCA
- siadanie z położenia na plecach
siad prosty
Coraz większe możliwości i samodzielność są powodem radości dziecka przy próbach samodzielnego siadania. Pomimo sporego wysiłku dziecka, chętnie ponawia próby i dodatkowo zachęcane może być ciekawym przedmiotem lub zabawką. Ułatwieniem będzie również możliwość przytrzymania się o meble. Przy siedzeniu dziecko swobodnie i luźno utrzymuje wyprostowane nogami obracając się w obie strony bez utraty równowagi. W takiej pozycji potrafi pozostać przez dłuższy okres czasu bawiąc się przedmiotami, które wzbudzają jego ciekawość. Jeżeli położymy przedmiot poza zasięgiem rączek to dziecko obraca się do pozycji na czworakach i raczkuje w jego kierunku. Próba siadu z położenia na brzuchu i z pozycji na czworakach jest łatwiejsza i przychodzi szybciej niż z leżenia na plecach.
<< początek
KONIEC 11 i 12 MIESIĄCA
- pełna równowaga podczas siedzenia
W tym okresie niemowlę uzyskuje pełną równowagę w siadzie prostym. Pewnie balansuje zginając tułów i prostując ramiona do przodu nawet przy zmniejszonej powierzchni podparcia. Przy przechyleniu na bok i utracie równowagi szybko reaguje podparciem wyprostowaną rączką co zapobiega przewróceniu się.
<< początek
WARTO WIEDZIEĆ

Zdrowe dziecko nie potrzebuje środków pomocniczych aby rozpocząć siadanie czy raczkowanie. Wszelkie chodziki czy kojce mogą zakłócić naturalny proces, przy którym wymagana jest jedynie odpowiednia przestrzeń i swoboda.

Siedzenie na kolanach rodziców ze względu na ruchomą powierzchnię jest silnym bodźcem aktywującym reakcje i odruchy równowagotwórcze.
<< początek
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media