Powrot do strony glownej
1 ROK > ROZWÓJ  >  raczkowanie 
 ( I   II   III   IV   V   VI   VII   VIII   IX   X   XI   XII   )
raczkowanie
siadanie
chodzenie
chwytanie
percepcja
mówienie
rozumienie mowy
rozwój społeczny
KONIEC 7 MIESIĄCA
- utrzymuje ręczkę nad podłożem najmniej przez 3 sekundy
Dziecko potrafi oderwać jedną rękę od podłoża, opierając się na drugiej. Możemy to osiągnąć podając w zasięgu ręki na wysokości oczu atrakcyjny przedmiot. Równocześnie główka odchyla się do boku. Reakcja taka powinna występować obustronnie i trwać co najmniej 3 sekundy.
<< początek
KONIEC 8 MIESIĄCA
- utrzymywanie ręki nad podłożem najmniej przez 3 sekundy
W tym okresie życia istnieje duża gotowość dziecka do poruszania się do przodu. Najczęściej przeważa ruch w miejscu, dłonie i stopy krótkotrwale utrzymują wyprostowane ciało. Dziecko potrafi samo obrócić się dookoła własnej osi z punktem obrotu przechodzącym przez pępek.
<< początek
KONIEC 9 MIESIĄCA
- pełzanie
Zauważalna jest zdolność do przemieszczania się ku przodowi za pomocą rąk i łokci. Reszta ciała jest pociągana siłą kończyn górnych. Nogi wyprostowane wykonują naprzemienne ruchy, które nie mają większego udziału w przemieszczaniu się dziecka. Powyższą aktywność określamy jako pełzanie jak foka, gdy wszystkie 4 kończyny mają równy udział w ruchu określamy to jako pełzanie. Początkowo dziecko porusza się głównie boczne, stopniowo zmieniając kierunek pełzania ku przodowi.
<< początek
KONIEC 10 MIESIĄCA
- kołysanie się na dłoniach i kolanach
- nieskoordynowane raczkowanie
- podniesienie do siedzenie
Rozpoczyna się raczkowanie, które jest nieskoordynowane. Podpierając się na rękach dziecko przesuwa się ku tyłowi tak ,że pośladki opierają się na łydkach. Unoszenie pośladków powoduje podpieranie się na kolankach i rękach i nazywane jest to pozycją czworaczą. Dziecko po uzyskaniu pozycji czworaczej kołysze się do tyłu i przodu a przy pchnięciu do boku traci równowagę. W pobliżu mebli będzie przytrzymywać się i podnosić się z pozycji na brzuchu do siadania.
<< początek
KONIEC 11 MIESIĄCA
- koordynacja skrzyżna raczkowania
Pojawia się koordynacja raczkowania tzn : podczas ruchu prawej ręki do przodu występuje skoordynowany ruch lewej nogi do przodu. Ruchy stają się coraz szybsze, płynniejsze i przebiegają z większą koordynacją skrzyżną.
<< początek
KONIEC 12 MIESIĄCA
- raczkowanie
Dziecko raczkuje chętnie , nie wymagając zachęty w postaci ciekawych przedmiotów. Zauważalna jest regularność ruchów oraz możliwość pokonania takich przeszkód jak próg drzwi. Stopy podpierają się na podłożu swoim grzbietem, zwracamy uwagę czy nie pozostają w zgięciu grzbietowym.
<< początek
WARTO WIEDZIEĆ

W pierwszych tygodniach życia zauważalne może być upodobanie dziecka do trzymania główki w jedną stronę. Spodziewamy się, że do 3 miesiąca życia to zjawisko powinno ustąpić.

Okres pełzania jest z reguły krótki, a przedłużanie się jego wymaga kontroli lekarza.

Opóźnienie raczkowania może być spowodowane niewystarczającymi bodźcami motorycznymi np.: pozostawianie dziecka na długi okres w łóżeczku bądź kołysce

Powodem opóźnienia raczkowania może być porażenie mózgowe, zaburzenia wzroku.

Część dzieci omija etap raczkowania przechodząc do chodzenia i nie świadczy to o zaburzeniach rozwojowych.
<< początek
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media