Powrót do strony głównej
1 ROK > WSZYSTKO O KARMIENIU PIERSIĄ
karmienie piersią
dziecięce buty
fotelik samochodowy
łóżeczko
nosidełko
smoczek
wózek
KARMIENIE PIERSIĄ (o początkach karmienia)
powstanie mleka, skład mleka, toksyny w mleku, porównanie mleka naturalnego ze sztucznym, siara, nawał mleczny, karmienie na żądanie, techniki karmienia, ćwiczenia ssania, karmienie po cesarskim cięciu, karmienie wcześniaków, karmienie przez kobietę będącą w ciąży, za mało pokarmu, problemy z brodawkami, zastój pokarmu, ropień piersi, gdy nie chce ssać, pozytywne strony karmienia piersią, rano i wieczorem - czym różni się pokarm, relaktacja, uwagi.
SIARA

<< początek
NAWAŁ MLECZNY

<< początek
KARMIENIE NA ŻĄDANIE

Noworodka należy karmić na wezwanie. W pierwszym okresie po porodzie oznacza to właściwie karmienie nieomal na okrągło. Stopniowo gdy zmienia się mleko matki ( z siary w mleko właściwe) i jest jego więcej, wydłuża się okres pomiędzy karmieniami. Przy każdym karmieniu można podawać jedną bądź dwie piersi, jest to umowna sprawa zależna od potrzeb noworodka i ilości pokarmu . Zazwyczaj nie ma konieczności zmuszania dziecka do karmienia, są jednak okoliczności , w których dziecko może być mało aktywne i senne (żółtaczka fizjologiczna, duża niedowaga urodzeniowa), wtedy wymagana jest inicjatywa mamy, budzenie i przystawianie dziecka do piersi.
<< początek
TECHNIKI KARMIENIA

Na siedząca : najlepiej w fotelu z kilkoma poduszakmi pod ręką matki i główką dziecka. Jest to wygodna pozycja podczas której mama zachowuje kąt 90 stopni ( placy do ud).
Spod pachy : niemowlę znajduje się z boku mamy z główką trzymaną w dłoni. Jest to dobra pozycja dla matek, które rodziły dzieci poprzez cięcie cesarskie, oraz dla mam bliźnaków.
Na leżąco : mama i maluch leżą na boku przodem do siebie w ten sposób, że główka niemowlęcia znajduje się na wysokości piersi. Jest to znakomity sposób karmienia w nocy.
Praktyczne rady

Przykładamy dziecko do do piersi, a nie odwrotnie.
Nosek malucha musi być drożny ustawiony na wprost brodawki.
Maluch musi złapać brodawkę wraz z otoczką, bo dopiero wówczas wypływa pokarm.
Maluch musi mieć szeroko otwarte usta i prawidłowo ułożony język, który owija się wokół brodawki.
Główka dziecka powinna być wyżej niż pupaw każdej pozycji karmienia.
Dobrze jest mieć w pobliżu poduszki, które przydatne są do utrzymania pożądanego położenia dziecka oraz służą jako podparcie dla mamy.
<< początek
ĆWICZENIA SSANIA

Ułożenie ust w czasie ssania nie zawsze kształtuje się prawidłowo, szybkie spostrzeżenie nieprawidłowości pozwala na łatwe skorygowanie. Najczęstszymi błędami, które daje się spostrzec są: wąskie układanie ust, cofanie języka przed i w trakcie karmienia, uchwycenie samej brodawki, wciąganie warg, cmokanie, mlaskanie, ssanie z przesuwaniem brodawki po języku w przód i tył. Korekcji możemy dokonać poprzez prowadzenie odpowiednich ćwiczeń, oraz kilku poprawek na sposób naszego postępowania i reagowania na złe ssanie dziecka.

Ćwiczenia szerokiego otwierania buzi.
Palec wskazujący wkładamy po umyciu do ust malca. masujemy wargę górną, potem dolną, prowokujemy szerokie otwarcie ust poprzez wywijanie dolnej wargi, oraz przyciskanie dolnej wargi ku dołowi. Podczas tych ćwiczeń powtarzamy - otwórz buzię, aaaa.
Ćwiczenia prawidłowego układania języka
Prawidłowo ssące dziecko owija język na brodawce, jeśli stwierdzi się, że ten główny warunek nie jest spełniony to należy wprowadzić ćwiczenia polegające na :
1. wprowadzenie palca opuszką do góry
2. obrót palca tak aby opuszka znalazła się ponad językiem
3. obniżenie kącików ust i upewnienie się czy język pracuje prawidłowo
4. wysunięcie palca uciskając w dół w kierunku języka
5. następnie tą kolejność zachowujemy, a zamiast palca wprowadzamy do ust brodawkę
Generalną zasadą jest to, że każde nieprawidłowe uchwycenie brodawki powinno być przerwane, i nie należy wówczas pozwalać dziecku ssać.
<< początek
KARMIENIE PO CESARSKIM CIĘCIU

Niczym nie różni się od karmienia po porodzie naturalnym. Nie istnieją żadne przesłanki, które mogą być powodem niepokoju matek o to czy podejmą karmienie piersią. Czasami występują pewne problemy związane z tym , że po cięciu cesarskim kontakt matki i dziecka może być trochę opóźniony. Tam gdzie matka ma dziecko przy sobie od samego przyjścia na świat nie stwierdzono aby sam zabieg operacyjny wpływał negatywnie na rozpoczęcie laktacji.
<< początek
KARMIENIE WCZEŚNIAKÓW

Mleko kobiece wytwarzane po przedwczesnym porodzie jest optymalnie dostosowane do potrzeb wcześniaka. Zawiera większe stężenie białka niezbędnego do wzrostu, taurynę potrzebną do wchłaniania witaminy D, ponadto większa jest zawartość immunoglobulin, antyoksydantów takich jak B-karoten i inozytol ( zmniejsza częstość występowania retinopatii u wcześniaków). Karmienie piersią wcześniaka dodatkowo ma istotne znaczenie ze względu na gospodarkę lipidową. Przedwczesny poród przerywa przezłożyskową transmisję wielonasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do rozwoju tkanki nerwowej. Odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych w okresie po porodzie może zapewnić tylko naturalny pokarm kobiecy. Warto wspomnieć, iż stwierdzono wyższy iloraz inteligencji w grupie badanych dzieci szkolnych, które w okresie niemowlęcym karmione były piersią. Związane jest to właśnie z długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi i ich wpływem na rozwijający się układ nerwowy. Natomiast standardowe mieszanki dla wcześniaków nie zawierają wielonasyconych kwasów tłuszczowych, co stanowi kolejny argument za naturalnym karmieniem.
Pierwsze karmienie - nie należy się spodziewać aby wcześniak od razu umiał ssać. Pierwszym krokiem w nauce będzie wyciśnięcie kilku kropli pokarmu i przystawienie maluszkowi tak aby mógł polizać brodawkę. Prawdopodobnie na początku będą to niezgrabne ruchy, które przy konsekwencji doprowadzą do ostatecznego podjęcia przez dziecko ssania piersi.
Wzmacniacz pokarmu - jest to preparat dodawany do pokarmu matki lub rozpuszczany w wodzie. Jego zadanie polega na uzupełnianiu diety wcześniaka w związku z pewnymi niedoborami, których się spodziewamy. Wynika to z tego, że maluch podczas jednego posiłku spożywa niewielką ilość pokarmu. A dodatkowo musi uzupełnić to czego nie zdążył otrzymać od mamy w okresie życia płodowego, które uległo skróceniu.
Utrata laktacji - wymaga wprowadzenia specjalnych preparatów przygotowanych dla wcześniaków. Mleko dla wcześniaków karmionych sztucznie zazwyczaj jest podawane do uzyskania wagi 4 kg. Następnie wprowadzane jest kolejno i odpowiednio do wieku mleko początkowe lub następne.
<< początek
KARMIENIE PRZEZ KOBIETĘ BEDĄCĄ W CIĄŻY

W prawidłowo przebiegającej ciąży można karmić piersią, i nie jest to powodem pozbawiania nie narodzonego jeszcze dziecka żadnych składników odżywczych. Przy prawidłowej diecie kobieta jest w stanie " wykarmić" dwoje dzieci, zwłaszcza jeśli starsze nie ukończyło jeszcze roku. Hormony ciążowe, które dostają się z pokarmem do dziecka karmionego piersią nie mają wpływu na jego rozwój i nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia . Ssanie piersi jest czynnikiem pobudzającym czynność skurczową macicy, ale w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży nie jest powodem do niepokoju. U kobiet w ostatnim trymestrze ciąży pokarm zmiana się w siarę, i jest jego mniej, często w tym okresie niemowlęta tracą zainteresowanie piersią i większość z nich przestaje być karmiona naturalnie. Problemem i utrapieniem kobiet ciężarnych, które karmią jest bolesność brodawek. Bolesne brodawki są charakterystyczne dla ciąży, a dolegliwości są dodatkowo wzmacniane przez karmione dziecko. Większość problemów trwa przez cały okres ciąży znikając po porodzie. Generalnie karmienie piersią przez kobiety ciężarne jest zalecane i powinno być tolerowane przez same kobiety jak i ich rodziny
Przeciwskazania do karmienia piersią w czasie ciąży

przebyte wcześniej poronienia,
przebyte przedwczesne porody,
krwawienie lub bolesna czynność skurczowa macicy,
przedłużający się brak przyrostu wagi, bądź jej spadek.
<< początek / za mało pokarmu >>
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media