|
Katar najczęściej jest objawem zapaleniem błony śluzowej nosa wywołanego przez wirusy. Doprowadza to do obrzęku błony śluzowej i zwiększenie produkcji wydzieliny, a w następnej kolejności zatkania, zamknięcia ujścia zatok przynosowych i trąbki słuchowej. Niemowlęta do 3 miesiąca życia nie potrafią oddychać prze usta, dlatego nie jest to prosta rzecz i wymaga wizyty u lekarza. Przy zatkanym nosie trudno jest dziecku ssać pierś często jest to powodem niepokoju dziecka, przerywania ssania i zdenerwowania mamy. Poważniejszym następstwem kataru u małego niemowlęcia są zaburzenia w oddychaniu. Stąd w obawie przed ich wystąpieniem należy udać się do pediatry po poradę. Przy utrzymującym się katarze dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, wydzielina staje się ropna, a infekcja może przejść na zatoki. Jeżeli katar utrzymuje się ponad 2 tyg wskazane jest sprawdzenie przez pediatrę czy nie ma innej przyczyny kataru ( alergia, ciało obce, niedrożność nosa, przerost migdałka gardłowego)
|
|
DOBRA RADY
Stosowanie kropli donosowych, które działają poprzez obkurczenie naczyń, zmniejszenie obrzęku śluzówki Może mieć pewne niepożądane działanie uboczne, dlatego ich stosowanie winno być konsultowane z pediatrą.
Katar noworodka, lub małego niemowlęcia wymaga wizyty u pediatry.
Pomocne mogą okazać się inhalacje z naparu szałwi, rumianku, a u starszych dzieci można stosować olejki eteryczne dodawane do kąpieli.
|