Powrót do strony głównej
1 ROK > CHOROBY > przygotowanie do badania labolatoryjnego
badanie krwi, badanie ogólne moczu, badanie stolca, badanie bakteriologiczne moczu, wymazy z nosa i gardła, z ePoradnika

Wynik badania laboratoryjnego może być cennym źródłem informacji o stanie zdrowia, czy choroby pacjenta oraz o skuteczności leczenia. Wartość i przydatność wyniku badania zależy od wielu czynników, m.in. od sposobu pobierania materiału do badania, jakości laboratorium, interpretacji wyniku przez lekarza, a także od samego pacjenta. W związku z tym bardzo ważne jest przygotowanie pacjenta do badania.
BADANIE KRWI
Pora dnia
Krew powinna być pobrana w godzinach 6-9 rano. Pora dnia wpływa na parametry, takie jak: hematokryt, hemoglobina, leukocyty, żelazo, mocznik, kreatynina, triglicerydy.
Spożywanie pokarmów
Przed pobraniem krwi pacjent powinien być naczczo, w dzieci trudo jest podać ilość godzin, natomiast u dorosłych jest to 14 godzin. Posiłek ma wpływ na poziom we krwi m.in. glukozy, sodu, potasu, białka, leukocytów, OB. W dniach poprzedzających badanie krwi nie jest wskazane zmienianie diety (należy podać dziecku to co zwykle i w podobnych ilościach).
Przyjmowanie leków
Krew powinna być pobrana przed rozpoczęciem leczenia, a jeśli to nie jest możliwe, przed poranną dawką leków. Na wynik wielu badań ma również wpływ przyjmowanie powszechnie stosowanych leków np. preparatów wielowitaminowych, preparatów zawierających składniki mineralne, witaminy C.
<< początek
BADANIE OGÓLNE MOCZU

U małych dzieci będą to specjalne woreczki naklejane nad ranem lub wieczorem poprzedniego dnia. Starsze dzieci chętnie oddadzą mocz do pojemniczka najlepsze są pojemniki jednorazowego użytku przeznaczone do tego celu ale można również użyć butelkę szklaną dokładnie umytą, wielokrotnie wypłukaną i wyparzoną wrzątkiem. Po uzyskanu moczu tzn. po przelaniu z woreczka, bądź po bezpośrednim nasiusianiu przez dziecko należy zamknąć szczelnie , schować do lodówki i postarać się o jak najszybsze dostarczenie go do laboratorium (najlepiej w ciągu 2 godzin od pobrania).
W niektórych przypadkach do badania potrzebna jest dobowa zbiórka moczu. W tych sytuacjach mocz zbiera się dokładnie w okresie 24 godzin.
<<początek
BADANIE STOLCA

Badanie należy wykonać we wczesnym okresie choroby i przed zastosowaniem leczenia. W przypadku nawracających biegunek, kał pobiera się do badania w czasie, gdy biegunka trwa, a nie w okresie oddawania stolca uformowanego. Do badania należy pobrać krew, ropę, śluz (zależnie, od tego, co w kale się znajduje), a nie postać uformowaną stolca.
Do badania kału w kierunku obecności pasożytów należy pobrać materiał z różnych miejsc próbki kałowej Materiał z kału zawsze należy pobierać ze świeżo oddanego stolca.
<<początek
BADANIE BAKTERIOLOGICZNE MOCZU

Badanie trzeba wykonać przed rozpoczęciem leczenia. Sposób pobierania moczu u dzieci nie będzie się bardzo różnił od opisanego powyżej. Pojemnik z moczem należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, a do czasu transportu przechowywać w lodówce. Oprócz jałowego pojemnika można używać zestawów transportowych typu Uricult, Uromedium, Uroline itp. W tym przypadku należy wyjąć z pojemnika płytki z podłożem, oddać mocz (przygotowany jak wyżej) do pojemnika, następnie po zanurzeniu płytek w moczu wylać go i powtórnie umieścić płytki w pustym pojemniku.
<< początek
z ePoradnika
Jakie badania warto dziecku robić co jakiś czas? Czasem tak jest, że mimo tego, że dziecko dobrze się rozwija okazuje się, że cos jest nie tak (anemia, zapalenie dróg moczowych).
Jak często i jakie badania warto robic tak profilaktycznie?
Dziecko w pierwszym roku życia powinno być badane przez lekarza co miesiąc. Lekarz ocenia rozwój dziecka i najczęściej wykonuje badania jeżeli jest taka konieczność takie jak: morfologia, ogólne badanie moczu. W póżniejszym okresie są przeprowadzane bilanse dwulatka, czterolatka, sześciolatka, dziesięciolatka i 14-latka, są to okazje do oceny rozwiju i stanu zdrowia dziecka i wykonania dadań dodatkowych.
Nie ma konieczności aby u zdrowego dziecka wykonywać jakiekolwiek badania profilaktycznie "na zapas". W przypadku nieprawidłowości w obrazie klinicznym wykonujemy badanie rozliczne pozwalające postawić rozpoznanie i włączenie odpowiedniego leczenia. Niepokój rodziców jest także wskazaniem do wykonania badań podstawowych takich jak: morfologia z rozmazem, OB, mocz-badanie ogólne.Badania specjalistyczne oceniające funkcjonowanie poszczególnych narządów wykonujemy gdy jest taka potrzeba.
Jak zrobić badanie dobowej zbiórki moczu? Dziecko ma w tej chwili 8 miesięcy. Co takie badanie daje?
Badanie wykonujemy w ten sposób: przygotowujemy pojemnik na mocz, w którym będziemy go zbierać. Badanie rozpoczynamy w godzinach porannych. Mocz oddany bezpośrednio po wstaniu dziecka w dniu badania nie jest liczony, zbierany jest mocz z pozostałych mikcji włącznie z moczem oddanym następnego dnia po wstaniu dziecka. Dokładnie mierzymy ilość oddanego moczu, z całości bierzemy około 10 ml. i zanosimy do laboratorium (gdzie podajemy ilość moczu dobową). Jest to ważne badanie, natomiast interpretacja należy do lekarza, który je zlecał, gdyż w dobowej zbiórce moczu oceniamy wiele parametrów.
Jak przygotować małe 9 miesięczne dziecko do badania u okulisty?
Przygotować dziecko 9-cio miesięczne do badania okulistycznego jest bardzo trudno. Można spróbować podać jedną dawkę leku wytłumiającego np: dipherganu, herbatkę z melisy. Jednoznacznych wytycznych nie ma. Natomiast badanie dobrze jest przeprowadzić w dzień pochmurny ze względu na nadwrażliwość oka, spowodowaną rozszerzeniem żrenicy. Można ewentualnie założyć dziecku okulary przeciwsłoneczne, co też może być niełatwe.
Jak przygotować 8 miesięczne dziecko do USG nerek i dróg moczowych? W normalnym przypadku wiem, że dużo się pije i trzeba przyjść z pełnym pęcherzem, ale u tak małego dziecka to przecież niemożliwe.
Trudno jest przygotować tak małe dziecko do badania USG. Prawdą jest, że badanie układu moczowego jest wykonać z pełnym pęcherzem. Dlatego w pierwszej kolejności ultrasonografista właśnie stara się ocenić układ moczowy, gdyż za chwilę gdy niemowlę się schłodzi odda mocz i badania nie uda się skończyć. Najczęściej badaniu podlega cała jama brzuszna, i w tym celu najlepiej aby dziecko było naczczo, nie jest to jednak najczęściej możliwe. Dziecko jest wtedy niespokojne i płacze, jedynym rozwiązanie jest nakarmienie dziecka. W badaniu dużo zależy od specjalisty, który je wykonuje. Wiadomo, że czas badania tak małego dziecka jest ograniczony, więc im sprawniej i szybciej jest ono wykonane tym mniejszy jest to dla dziecka stres, i większa możliwość uwidocznienia narządów.
Zrobiliśmy posiew moczu wyszło, że w moczu jest bakteria o nazwie "morganella morganii" a ilość bakteri w moczu to: ">10(5)/1ml." Czy powinno mnie to niepokoić czy też taka ilość bakterii jest dopuszczalna?
W badaniu bakteriologicznym moczu ilość bakterii > 10(5)/ml. upoważnia do rozpoznania zakażenia układu moczowego, co wymaga włączenia leczenia. Proponuję powtórzyć badanie (ważny jest sposób pobrania moczu - czy zachowanwe są zasady jałowości), oraz wykonać badanie ogólne moczu. Wyniki proszę przedstawić lekarzowi, należy także ocenić stan kliniczny dziecka i objawy kliniczne.
<< początek / jak podawać leki >>
.
rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media